اندروید سیستم عاملی است که بسرعت در حال گسترش و توسعه است و همه روزه دستگاههای جدیدی مبتنی بر این سیستم عامل وارد بازار می شوند و برنامه های متنوعی نیز برای این سیستم عامل تولید می شوند، برنامه نویسی اندروید کاریست بسیار ساده تنها کافی است با شیوه های برنامه نویسی جدید آشنا باشید.
در اینجا به آموزش و تضیح مراحل نصب و آماده سازی محیط گسترش برنامه های اندروید می پردازیم. مراحل نصب و راه اندازی در ویندوز ، لینوکس و مک بسیار شبیه به هم می باشند و تنها نام فایل ها یا مسیر تنظیمات کمی متفاوت می باشد، در اینجا حداکثر سعی شده است تا هر سه را پشتیبانی کند.
برای ایجاد برنامه های اندروید شما نیازمند SDK اندروید هستید، پس ابتدا می بایست از لینک زیر SDK پایه ای را دانلود کرده و نصب کنید. ( البته این SDK حاوی فایل های اجرایی آماده بوده و نیازی به نصب ندارند، ولی نسخه ای نسبی برای ویندوز موجود است)

http://developer.android.com/sdk/index.html
البته باید توجه داشته باشید که ایران جزو کشورهایی است که گوگل برخی از امکانات خود را بروی آنها بسته است و همانطور که می دانید اندروید نیز توسط گوگل پستیبانی و گسترش داده می شود پس در تمام مراحل می بایست گوگل را دور بزنید. پس از بارگذاری و اکسترک فایل ، درون فولدر ایجاد شده سه فولدر وجو دارد که به ترتیب add-ons , platforms و tools می باشند. همانطور که از اسم این فولدر ها فهمیده می شود add-ons برای افزونه های کاربری ، platforms برای پلتفرم، ورژن های مختلف اندروید ( که در ابتدا هیچ پلتفرم و افزونه ای موجود نمی باشد) و tools نیز برای مدیریت و کنترل SDK و همچنین ابزار هایی همچون شبیه ساز اندروید می باشد. حال ما SDK پایه ای اندروید را داریم و می بایست یکی از پلتفرم های اندروید را نصب کنیم زیرا همانطور که گفته شد در ابتدا هیچ پلتفرمی در SDK موجود نیست و برای برنامه نویسی می بایست یک پلتفرم را بعنوان پلتفرم هدف خود داشته باشیم تا بتوانیم از ابزار های آن استفاده کرده و فایل اجرایی باسازیم. برای نسب پلتفرم های داخل فولدر tools رفته و فایل android را باز کنید( در مک و لینوکس می توانید این کار را با ترمینال نیز انجام دهید،تر مینال را باز کرده و دستورات زیر را وارد کنید، که در دستور اول بجای path می بایست آدرس فولدر tools را وارد کنید) ``` cd path ./android ``` با اجرای این برنامه صفحه ای باز می شود که بخش میدیرت SDK می باشد و شما می توانید افزونه ها و پلتفرم های مختلف را نصب یا خذف کنید و یا SDK خود را بروز رسانی کنید.
آموزش نصب اندروید
همانطور که گفته شد برای دانلود فایل ها می بایست گوگل را دور بزنیم، در بخش مدیریت مکانی برای تنظیمات پروکسی وجود دارد، به بخش تنظیمات برنامه رفته و server , port خود را در آنجا وارد کنید، سپس گزینه Force https://... sources را انتخاب کنید، انتخاب این گزینه باعث می شود که تمامی انتقال داده ها از طریق http صورت گیرد. تنطیمات را ببندید و از منوی Packages گزینه Reload را انتخاب کنید تا لیست بروز رسانی شود.
آموزش نصب اندروید
پس از بروز رسانی همانطور که مشاهده می کنید لیستی از پلتفرم ها و افزونه های موجود نمایش داده می شود، با انتخاب هر کدام و زدن دکمه Install پکیج مورد نظر شما دانلود و نصب می شود. برای مثال Android 2.1 (API 7) را انتخاب کرده و نصب کنید. پس از اتمام نصب اگر به فولدر platforms نگاه بیاندازید می بینید که فولدری به نام android-7 وجود دارد.
آموزش نصب اندروید
پس از نصب پلتفرم مورد نظر می بایست یک دستگاه مجازی AVD - Android Virtual Device بسازیم تا بوسیله آن بتوانیم محیط اندروید را شبیه سازی و برنامه های خود را تست کنیم. برای این کار در از منوی Tools در برنامه منیجر گزینه Manage AVDs را انتخاب می کنیم. در پنجره باز شده روی New کلیک کرده و در پنجره جدید در بخش Name نامی برای دستگاه مجازی خود انتخاب می کنیم، سپس در بخش Target پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب می کنیم ( که در اینجا Android 2.1 - API level 7 می باشد) و روی گزینه Create AVD کلیک کنید ، اکنون در لیست دستگاه ها نام دستگاه خود را مشاهده می کنید. در صورتی تمایل می توانید با انتخاب دستگاه و کلیک روی Start دستگاه خود را اجرا و مشاهده کنید.
آموزش نصب اندروید
آموزش نصب اندروید
خب تا اینجای کار SDK خود را آماده کرده ایم حال می باید محیط برنامه نویسی خود را آماده کنیم، برای گسترش برنامه های اندروید از eclipse استفاده می شود و شما می بایست این نرم افزار را بروی سیستم خود نصب کنید، به سایت سازنده آن یعنی http://eclipse.org سر بزنید و از آنجا فایل نصب را بارگذاری کنید. ولی تنها نصب eclipse کافی نیست زیرا ماژول های مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید برروی eclipse موجود نیستند ( هرچند پیشنهادی به eclipse داده شده است تا پکیجی جدا برای برنامه نویسان اندروید نیز ایجاد کند، ولی هنوز این پیشنهاد به تصویب مسولان eclipse نرسیده است)، پس می بایست ماژول های مورد نظر را خود به eclipse اضافه کنیم. برای این کار پس از نصب eclipse آن را باز کرده و از منوی Help گزینه Install New Software را انتخاب کنید، در پنجره ظاهر شده در قسمت بالا سمت راست گزینه Add را انتخاب کرده و در پنجره جدید در بخش Name وارد کنید ADT Plugin و در بخش Location نیز آدرس زیر را وارد کنید:
https://dl-ssl.google.com/android/eclipse
و OK را بفشارید، پس از لود لیست ماژول های موجود نمایش داده می شود، آنها انتخاب و گزینه Next در پایین را انتخاب کنید، در این مرحله به بررسی پیش نیاز های موجود می پردازد ، پس از لود شما می بایست قوانین را قبول کردا و روی Finish کلیک کنید. پس از اتمام دانلود eclipse را بسته ودوباره باز کنید.
آموزش نصب اندروید
پس از باز کردن دوباره می بایست آدرس SDK خود را وارد کنید برای این کار به بخش تنظیمات eclipse رفته (Windows>Preferences ، در مک نیز eclipse>Preferences) و از لیست سمت چپ Android را انتخاب کنید و در سمت راست روی Browse کلیک کردن و فولدر SDK خود ار انتخاب کنید روی دکمه Apply کلیک کرده و OK، کار تمام است.
آموزش نصب اندروید
حال می توانید از منوی فایل New > Project را انتخاب کرده و یک Android New Project بسازید، یا یکی از برنامه های آماده موجود را اجرا کنید. دی این جا به ساخت یکی از برنامه های آماده و اجرای آن می پردازیم.
آموزش نصب اندروید