چند روز پیش یکی از دوستان ایمیلی برای من ارسال کرده بود در مورد ضمیمه کردن فونت ها درون فایل ورد، هر چند خود بشخصه از ورد زیاد استفاده نمی کنم ولی خواندش خالی از لطف نبود. متن کامل و بدون کاست در زیر آمده است.
"شاید تا به حال برای شما نیز پیش آمده باشد که در نرم افزارهای آفیس مثل MS Word و MS PowerPoint فایلی را ایجاد کرده اید و سپس با فونتهای مختلف متن خود را تایپ نموده اید، اما وقتی آن را برای پرینت و یا نمایش، به کامپیوتر دیگری منتقل می کنید، خواهید دید که تمام فونت هایتان به هم ریخته است.
حتمأ می دانید که این موضوع به خاطر آن است که شما بر روی کامپیوترتان از فونتی استفاده کرده اید که بر روی سیستم دوم وجود ندارد! اما راه حلهای مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از آنها این است که از فایل خود خروجی PDF بگیریم یا از صفحه متن عکس بگیریم. اما مشکل اینجاست که اگر بخواهیم بر روی کامپیوتر دوم این فایل را ویرایش کنیم چه باید بکنیم؟ فونتها را با خود حمل کنیم و روی کامپیوتر دوم نصب کنیم؟ راه حل درستی است اما این کار کمی وقتگیر است!
اما راه بهتری به وسیله Office 2007 امکان پذیر شده است! در این ترفند نحوه حفظ ثبات فونت ها بدون استفاده از راه های پیچیده را به شما معرفی خواهیم کرد ، البته به وسیله Microsoft Word 2007!

برای این کار:
بعد از اینکه متن خود را تایپ کردید و در آن از فونتهای مختلف استفاده نمودید، در سمت چپ و بالای Word یا PowerPoint ، بر روی گوی دایرهای شکل نرم افزار کلیک کنید تا منوی اصلی آن باز شود.
اکنون در قسمت پایینی و سمت راست این منو، روی گزینه Word Options کلیک کنید.

در پنجره ای که باز می شود، از قسمت Save در بخش Preserve fidelity when sharing this document ، تیک گزینه Embed fonts in the file را بزنید.
با انتخاب این گزینه تمام قلمهای به کار رفته در متن شما هنگام ذخیرهسازی، به فایل چسبیده شده و در هر سیستم دیگری که آن را باز کنید، بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شود.

Office font embed
توجه کنید که در این بخش گزینه ای با عنوان Do not common system fonts وجود دارد که بهتر است تیک آن را نیز بزنید. در غیر این صورت، تمام قلمهای پیش فرض سیستمی نیز به فایل، می چسبد و در نتیجه حجم فایل نهایی، بسیار زیاد می شود."

پانوشت: فقط این نکته را نیز به متن اضافه کنم که در صورتی که می خواهید فایل خود را بروی کامپیوتر های مختلف ویرایش کنید گزینه Embed only the characters used in the document را از انتخاب در بیاورید، چرا که در صورت انتخاب این گزینه کل فونت در فایل ضمیمه نمی شود بلکه فقط کاراکتر هایی که در متن استفاده کرده اید ذخیره می شود.