چند زمانی هست که با پایتون سر و کار دارم و همزمان که پایتون کد میزنم از VSCode و Atom برای کد نوشتن استفاده میکنم، چیزی که در هردو ویرایشگر بصورت مشترک وجود داره و آزار دهنده‌است، نشون دادن فایل‌های .pyc توی لیست فایل‌های پروژه در نوار کناری ویرایشگر هست. برای این میگم اتم و وی‌اس‌کد این رو دارند، چون توی سابلایم‌تکست بصورت پیش‌فرض این فایل‌های مخفی شدند و در لیست فایل‌های نمایش داده نمی‌شوند. خب روده درازی کافیه برای سراغ کار:

Atom

بخش تنظیات اتم همونطور که دیدید گرافیکی هست، به بخش تنظیمات برید (میانبر ctrl+, یا cmd+, ) و در بخش core دنبال فیلد متنی با عنوان Ignored Names بگردید به انتهای اون فیلد عبارت , *.pyc رو اضافه کنید. اگه قصد مخفی کردن فایل‌‌های دیگه‌ای رو هم دارید میتونید عبارت منظم مربوط به تشخیص اون فایل رو هم به این فیلد اضافه کنید، فقط توجه داشته باشید که عبارات منظم نوشته شده توی این فیلد با ویرگول از هم جدا می‌شوند

Atom Ignored Names

Visual Studio Code

در ویژال استدیو کد تنظیمات بصورت متنی و به فرمت json هست و برای مخفی کردن فایل‌های .pyc تنها کافیه به بخش تنظیمات برید (میانبر ctrl+, یا cmd+, ) و کد زیر رو به تنظیمات خودتون اضافه کنید.

"files.exclude": {
        "**/*.pyc": true
}

اگه قصد مخفی کردن فایل‌های دیگه‌ای هم هستید متونید مثل کد بالا عمل کنید و پترن مربوط به فایل‌های مدنظر خودتون رو بنویسید.

Sublime Text

قبلا هم گفتم که سابلایم‌تکست خودش بصورت پیش‌فرض فایل‌های .pyc رو مخفی می‌کنه، دلیل که اینجا سابلایم رو هم آوردن اینه که اگه قصد داشتید فایل‌های خاص دیگه‌ای رو مخفی کنید با تنظیمات این ویرایشگر هم کمی آشنا باشید. به بخش تنظیمات برید (میانبر ctrl+, یا cmd+, ) و کد زیر رو به تنظیمات خودتون اضافه کنید.

    "file_exclude_patterns": ["*.pyc", "*.pyo", "*.exe", "*.dll", "*.obj","*.o", "*.a", "*.lib", "*.so", "*.dylib", "*.ncb", "*.sdf", "*.suo", "*.pdb", "*.idb", ".DS_Store", "*.class", "*.psd", "*.db", "*.sublime-workspace"]

کد بالا تنظیات پیش‌فرضی هست که سابلایم داره و من فقط همون مقدار پیش‌فرض رو اینجا نوشتم، همونطور که خودتون میبینید *.pyc هم جزو پترن‌های مخفی کردن فایل‌ها هست.