به ندرت پیش میاد که آدم بخواد لپتاپ رو خاموش کنه، چون همیشه چیزی وجود داره که آدم میخواد تو همون حالت حفظش کنه، یک برنامه باز، یک کد ذخیره نشده یا هرچیزی که روزمره با اون سر و کار داریم. sleep توی سیستم عامل مک قابلیت خیلی مفیدی هست، که با بسته شدن در لپتاپ تمامی کامپوننت‌های لپتاپ مثل هارد و مانیتور و ... غیرفعال می‌شن و تنها رم هست که همچنان توی مدار قرار میگیره تا محتویاتش حفظ بشه و با باز کردن دوباره در لپتاپ بشه بسرعت وضعیت پیشین سیستم رو بازگردانی کرد.
این قابلیت تا زمانی کاربرد داشت که لپتاپم هنوز عمری از باتریش باقی بود و می‌شد اسلیپ کرد تا هنگام نقل مکان از جایی به جای دیگه روشن بمونه، ولی نزدیک یک ماهه که باتری لپتاپ عمرش رو به بقیه کامپوننت‌ها داده و دیگه نمیشه اسلیپش کرد. برای همین روی آوردم به روش کهن hibernate.
hibernate توی مک دو حالت مختلف داره

  • حالت اول که بصورت پیش‌فرض رول لپتاپ‌ها فعاله در حقیقت همون اسلیپ هست، که تمامی کامپوننت‌های سیستم رو بجر رم غیرفعال میکنه، و محتوات رم رو روی هارد بصورت کامپرس شده دخیره میکنه تا درصورت قطع شدن منبع انرژی مطمئن باشیم که میتونیم حالت قبلی رو بازگردانی کنیم.
  • حالت دوم کل اطلاعات رم و روی هارد ذخیره میکنه و سیستم رو خاموش میکنه (همون هایبرنیت معروف که توی ویندوز کلی پرکاربرده)
  • حالت سومی هم هست که غیر فعال کردن نام داره :)

توی لپتاپ‌ها بصورت پیش‌فرض حالت اول فعال هست، اگه شما هم مثل من با مشکل نبود باتری مواجه هستید یا به هر دلیل دیگه‌ای میخواید به حالت دوم تغییر حالت بدید کافیه Terminal رو باز کنید و دستور زیر رو اجرا کنید.

sudo pmset -a hibernatemode 25

توجه کنید که با فعال کردن این حالت اگر در لپتاپ رو ببندید سیستم خاموش میشه و زمان بازگردانی وضعیت قبلی سیستم تو این حالت طولانی‌تر از حالتی هست که رم فعاله.
اگر توی حالت دوم هستید میخواید استفاده از رو فعال کنید بجای 25 مقدار 3 رو در دستور بالا قرار بدید، برای غیرفعال کردن هایبرنیت هم از مقدار 0 استفاده کنید.

sudo pmset -a hibernatemode 3

اگه بیشتر از این کنجکاوید، به Manual دستور pmset که لینکش توی منابع مطلب هست سری بزنید.