چند وقت پیش گوگل سرویس جدید لاگین خود را موسوم به 2-step verification معرفی کرد. این سرویس در واقع لایه ی دومی به تشخیص حساب کاربری شما هنگام ورود اضافه می کند تا اطمینان حاصل شود که خود شما در حال ورود هستید، نه یک ماشین، نه یک دوست و ...
اگر شما این سرویس را فعال کنید، هر بار که می خواهید وارد اکانت گوگل خود شوید، پس از گذر از مرحله اول و همیشگی یعنی همان نام کاربری و پسورد گوگل کد تاییدی به تلفن همراه شما ارسال می کند (بصورت پیام کوتاه یا تماس تلفنی) و شما با وارد کردن کد دریافتی وارد حساب کاربری خود می شوید،بسیار واضح است که حتی اگر شخصی رمزعبور شما را نیز در دست داشته باشد بدون تلفن همراه شما نمی تواند وارد شود.
حال این سوال پیش می آید که چرا باید وقتی از کامپیوتر شخصی خود برای ورود استفاده می کنید هر بار باید کد شناسایی وارد کنید، جواب اینجاست که مجبور نیستید، در اولین ورود خود با کامپیوتر شخصی خود می توانید گزینه Trust this computer را انتخاب کنید و تا ۳۰ روز می توانید براحتی با کامپیوتر خود بدون وارد کردن کد وارد شوید، البته دقت داشته باشید که این عملیات برای یک مرورگر است و اگر با مرورگر دیگری وارد شوید می بایست کد شناسایی را وارد کنید.
حال بسراغ فعال سازی این سرویس برویم در گوشه سمت راست روی تصویر خود کلیک به بخش Account بروید

Google Accounts
از منوی سمت چپ گزینه Security را انتخاب کنید. برای فعال سازی در بخش 2-step verification روی Edit کلیک کنید، سپس می بایست پسورد خود را بار دیگر وارد کنید تا اطمینان حاصل شود که خود شما در حال انجام تغییرات هستید.پس از آن روی دکمه ی Start Setup کلیک کنید تا وارد بخش فعال سازی سرویس شوید. در صفحه حاضر می بایست شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و نوع اطلاع رسانی کد شناسایی را مشخص کنید که بصورت پیش فرض روی Text message (SMS) می باشد، در صورت تمایل می توانید آن را روی Voice Call قرار دهید که در این صورت کد شناسایی طی یک تماس به شما گفته می شود.
2-step verification شناسایی دو مرحله ای بصورت پیش فرض غیر فعال است 2-step verification setup مرحله اول فعال سازی
پس از وارد کردن شماره تلفن خود با کلید روی Send Code کد شناسایی برای شما ارسال می شود و در مرحله بعد می بایست کد شناسایی را وارد کنید و روی Verify کلید کنید. در مرحله بعد شما نی توانید کامپیوتری با آن این سرویس را فعال می کنید به کامپیوترهای مورد اطمینان خود اضافه کنید، تا بمدت ۳۰ روز هنگام استفاده از این کامپیوتر نیاز به ارسال کد شناسایی نباشد. دقت داشته باشید که در صورتی که از جایی غیر از کامپیوتر یا تبلت و یا دیگر وسایل شخصی خود وارد این بخش نشده اید گزینه را انتخاب نکنید.
2-step verification مرحله دوم وارد کردن کد شناسایی ارسالی 2-step verification setup مرحله سوم افزودن به لیست کامپیوترهای مورد اطمینان
ور در نهایت در مرحله چهارم با کلید روی Confirm فعال سازی سرویس اتمام می یابد.حال اگر نگاهی دوباره به بخش Security حساب خود بیاندازی می بینیم که سرویس فعال شده است.
2-step verification بخش امنیت حساب کاربری
کار تمام است. اگر شما از نرم افزار های چت یا نرم افزار های میل خوان همانند GTalk یا OutLook استفاده می کنید، می بایست رمز عبور دیگری به آنها بدهید زیرا دیگر رمز شما برای سرویس هایی غیر سرویس های ارائه شده در وب معتبر نمی باشد، برای اینکه رمز جدیدی برای هریک از برنامه های خود ایجاد کنید در بخش امنیت حساب خود جلوی Authorizing applications and sites روی Edit کلیک کرده و در انتهای صفحه در بخش Application-specific passwords نام برنامه را وارد کرده و Generate Password را فشار دهید.
2-step verification ایجاد پسورد اختصاصی برای برنامه ها
حال رمز عبور در کادری زرد رنگ نمایش داده می شود،آنرا در برنامه خود وارد کنید سپس Done را بفشارید. برای هر برنامه می بایست یه رمز جدید ایجاد و استفاده کنید. دقت داشته باشید که رمز یکبار نمایش داده می شود و پس از فشردن Done دیگر رمز را نمی توانید ببینید، پس حتما گزینه ذخیره رمز عبور را در برنامه خود انتخاب کنید.
2-step verification پسورد ایجاد شده برای برنامه