یکی از دلایل بروز درگیری بین من و لپتاپم کمبود فضای خالی بوده و هست، همیشه من درگیر اینم که بهش بقبولونم که داشتن فضای خالی چیز خوبیه و باعث میشه آدم بتونه چیزای بیشتری نصب کنه، ولی خب به خرجش نمیره. xcode یکی از برنامه‌هایی هست که به هیچ وجه نمیتونم باهاش کنار بیام، xcode وقتی میخواد جواب سلام آدم رو بده 10 گیگ فضا لازم داره، اگه این شرط رو برای شروع معاشرت باهاش قبول کنیم، اونموقع است که پررو میشه، هر وقت شما یک آیفون یا آیپد بهش وصل کنید، شروع میکنه به دانلود کردن یسری دیتا از دستگاه روی لپتاپ. اگه چندتا دستگاه با ورژن‌های مختلف iOS داشته باشید برای هر ورژن یک فولدر میسازه و چند صد مگی حجم میگیره، البته از iOS 9 به بعد کمی پراشتها شده و چند گیگ میگیره.
خلاصه اینکه از ما پاک کردن و از xcode دانلود اون فایل‌ها. اگر شما هم xcode دارید و مشکل فضا دارید سری به آدرس زیر بزنید

~/Library/Developer/Xcode/iOS DeviceSupport

و با خیال راحت محتوای درون این دایرکتوری‌ رو پاک کنید. حذف این فایل‌ها موجب ایجاد اختلالی نمیشه و فقط باعث میشه دفعه بعدی که دستگاه رو به سیستم وصل می‌کنید، کمی کندتر باشه تا xcode دوباره این فایل‌ها رو از روی دستگاه دانلود کنه به سیستم.
!! البته این تنها دایرکتوری xcode نیست که حجم زیادی می‌گیره و ما می‌تونیم در مواقع نیاز محتواش رو پاک کنیم تا فضا رو خالی کنیم. اگه لازم دارید سری به لینک منبع پست بزنید.