در چند روز اخیر مشغول راه اندازی `MailServer` برای پروژه جدیدمون (مرور) بودم که به یک اسم نسبتا بدیع برخود کردم، `rDNS`. همه ما میدونیم که `DNS` چی هست و برای چی استفاده میشه (اگر نمیدونیم هم اینجا متوجه میشیم چی هست) یعنی همون عمل رسیدن به آدرس آی پی سرور مورد نظر از روی نام دامنه، ولی حالا عکس این عمل واقعا چقدر کاربردی میتونه باشه و به چه دردی میخوره؟ عکس `DNS` یعنی همون `rDNS` یعنی رسیدن به نام دامنه از روی آدرس آی پی. این شاید جالب باشه برای شما هم که از `rDNS` برای جلوگیری ار ارسال ایمیل های اسپم استفاده میشه، چجوری؟ من هم بطور کامل نمیدونم ولی چیزی که مشخصه، اگه داریم سرور ایمیل راه میاندازیم حتما باید `rDNS` ما به آدرس `SMTP` اشاره بکنه. به بیان ساده تر اینکه سرویس دهنده های ایمیل دیگر بتونند با گرفتن `rDNS` سرور شما آدرس `SMTP` سرور رو بدست بیارند.

نحوه ایجاد `rDNS`

برای ایجاد `rDNS` برای سرور تنها کافی است یک رکورد از نوع `PTR` در `DNS zone` خود ثبت کنید که از آی پی سرور به نام دامنه اشاره کند.

`DNS`

دی‌ان‌اس سرور ها وظیفه خطیری در اینترنت به عهده دارند، تا بحال فکر کرده‌اید که دامنه ها چگونه کار می‌کنند؟ همه ما میدانیم که تنها راه شناسایی کامپیوتر‌ها در اینترنت شناسه آی‌پی آنها است، تنها مشکل آی‌پی ها در این است که مغز انسان توانایی حفظ تعداد بسیاری عدد متنوع را ندارد و بخاطر سپردن آی‌پی ها کاری بس دشوار خواهد بود، ولی حافظه انسان توانایی بالایی در بخاطر سپردن اسامی و حروف دارد، به همین منظور دی‌ان‌اس سرور‌ها در اینترنت بوجود آمدند. وقتی شما آدرس دامنه‌ای را در مرور‌گر خود وارد می‌کنید، درخواستی به دی‌ان‌اس سرورهای اینترنت فرستاده میشود تا شناسه آی‌پی مربوط به این دامنه بدست آورده شود و سپس بتوان به تبادل داده با این شناسه آی‌پی پرداخت. تصویر زیر جایگاه `DNS` در وب را نمایش میدهد.

DNS Server