دروپال یکی از محبوب ترین سایت سازها (سیستم های مدیریت محتوا) موجود می باشد که یه زبان PHP گسترش یافته و قدرت فراوانی در زمینه مدیریت سایت ها و سرویس های تحت وب دارد، سایت های بزرگی همچون ubuntu.com نیز از دروپال بهره می برند.
نصب ، راه اندازی و گسترش دروپال بسیار ساده می باشد و شما کافی است اندک آشنایی با HTML, CSS و PHP داشته باشید تا بتوانید با دروپال وب سایتی قدرتمند برای خود یا دیگران بسازید.
در اینجا به تشریح مراحل نصب نصخه 6 دروپال بروی کامپیوتر شخصی می پردازیم.
نکته: در این آموزش فرض بر این است که شما نرم افزار xampp را نصب کرده و user و password پایگاه داده شما root می باشد.
فایل نصب دروپال را از آدرس زیر دانلود کرده و آن را درفولدر htdocs درون برنامه xampp کپی کرده و همانجا extract می کنیم.

http://drupal.org/download
پس از باز کردن فایل زیپ فولدر وارد فولدر drupal-6.22/sites/default شده و فولدری به نام files درون آن ایجاد می کنیم. درون این فولدر فایلی به نام default.settings.php وجود دارد، یک کپی از این فایل ساخته و نام فایل کپی شده را settings.php می گذاریم.

حال دروپال آماده نصب است، مرورگر خود را باز کرده و به آدرس http://127.0.0.1/drupal-6.22 میرویم، می بینیم که صفحه اولیه نصب دروپال نمایش داده می شود. (توجه داشته باشید که سرور xampp در حال اجرا باشد)

با انتخاب لینک Install Drupal in English نصب دروپال آغاز می شود:

آموزش نصب دروپال
در این مرحله می بایست یک پایگاه داده جهت ذخیره سازی داده های دروپال مشخص کنیم بدین منظور صفحه ای جدید باز کرده و به آدرس http://127.0.0.1/phpmyadmin می رویم در صفحه باز شده در فرم Create new database نام مورد نظر خود را برای پایگاه داده وارد کرده و دکمه ی Create را انتخاب می کنیم.
آموزش نصب دروپال
سپس در فرم نصب دروپال database name را وارد می کنیم، همان نامی که برای پایگاه داده انتخاب کردیم. Database username و database password را root و root وارد می کنیم. در قسمت Advanced option تنظیماتی وجود دارد. در صورتی که بخواهیم به پایگاه داده ای بر روی یک سرور خارجی وصل شویم می بایست دو بخش اول را تغییر دهیم، یعنی database host و database port. Table prefix به ما این امکان را می دهد که برای جداول پایگاه داده هود پیشوند انتخاب کنیم، این امکان باعث افزایش امنیت شده و هکرها نمی توانند براحتی نام جداول پایگاه داده شما را پیدا کنند. پس از اتمام روی گزینه Save and Continue کلیک می کنیم و به مرحله بعد می رویم.
آموزش نصب دروپال
در این مرحله نام وب سایت ، آدرس پست الکترونیکی سایت ، نام کاربری مدیر سایت، آدرس پست الکترونیکی ادمین و رمز عبور مدیر سایت را وارد می کنیم. در بخش Server settings نیز زمان سرور (فاصله از ساعت معیار) ، بروز رسانی خودکار و clean بودن یا نبودن آدرس های دروپال را مشخص می کنیم. در دروپال بصورت پیش فرض آدرس ها بصورت site.com/?q=/content/address نمایش داده می شوند، clean urls به شما این امکان را می دهد که آدرس ها را بصورت تمیزتر و ساده تر نمایش دهید، یعنی اگر clean url فعال باشد همان آدرس فوق بصورت site.com/content/address نمایش داده می شود که ساده تر و تمیزتر می باشد. پس از تکمیل روی گزینه Save and Continue کلیک می کنیم و به مرحله بعد می رویم و بروی گزینه your new site کلیک می کنیم و کار تمام است و صفحه نخست دروپال نمایش داده می شود.