FTP Command
FTP (مخفف عبارت File Transfer Protocol) پروتکلی برای تبادل فایل ها و اطلاعات بین سرور و کلاینت می باشد که به شما این امکان را می دهد که براحتی فایل های سرور خود را مدیریت کرده از آنها پشتیبان گرفته یا آنها را بروز رسانی کنید. اصلی ترین استفاده FTP برای کپی فایل ها از رایانه ای به رایانه ای دیگر است، حال این کامپیوتر ها خواه در در یک شبکه داخلی باشند خواه صد ها کیلو متر دور از هم. برنامه های بسیاری برای استفاده از این پروتکل موجود می باشند که می توانی از آنها استفاده کرد، همچنین می توانید از طریق مرورگر ها نیز با این پروتکل به تبادل فایل بپردازید، برای این کار در قسمت آدرس به این صورت می نویسیم: ``` ftp://userLoginName@IPAddress
در لینوکس و مک شما با استفاده از ترمینال و کار با برنامه ftp تعریف شده در سیستم می توانید با این پروتکل به سرور وصل شده و فایل های خود را دستکاری کنید، فایل های جدید ایجاد کرده، فایل های قدیمی را حذف کنید و ....
ترمینال را باز کرده و دستور زیر  را وارد کنید:

ftp machineName

machineName نام کامل ماشینی است که می خواهید به آن وصل شوید، همانند purcell.cs.colostate.edu در صورتی که نام ماشین مورد نظر را نمی دانید می توانید نشانی IP آن را بجای machineName بنویسید.
در صورتی که ماشین موردن نظر با موفقیت شناسایی شود، FTP از شما مشخصه ورود و رمز عبورتان را می خواهد، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور شما با موفقیت به ماشین مورد نظر وصل می شوید و می توانید به فایل های موجود در ماشین مورد نظر دست یابید.

ورود بدون شناسه ورود: در صورتی که می خواهید فایل ی از یک اکانت ftp بردارید و شناسه ورود به آن ftp را ندارید می توانید پس از وصل شده به ماشین، هنگامی که FTP شناسه کاربری شما را می خواهد، شناسه رار ` anonymous` و رمز عبور درخواستی را پست الکترونیکی خود وارد کنید، در این صورت شما می توانید به فایلهایی که بصورت همگانی در ماشین به اشتراک گذاشته شده اند دسترسی یابید، ولی شما اجازه تغییر یا حذف فایل های موجود را نخواهید داشت.

برای مشاهده تنظیمات و امکانات دستور FTP می توانید سری به راهنمای آن بزنید و از تمامی امکانات آن با خبر شوید، برای اینکار دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

man ftp

همچنین راهنمای ساده ی استفاده از این دستور را می توانید با اجرای دستور زیر مشاهده  کنید:

ftp -h

که خروجی آن بصورت زیر می باشد:

usage: ftp [-46AadefginpRtvV] [-N netrc] [-o outfile] [-P port] [-q quittime]
[-r retry] [-s srcaddr] [-T dir,max[,inc]]
[[user@]host [port]] [host:path[/]] [file:///file]
[ftp://[user[:pass]@]host[:port]/path[/]]
[http://[user[:pass]@]host[:port]/path] [...]
ftp -u URL file [...]