اگر شما یک توسعه دهنده وب هستید بدون شک تا بحال از فایرباگ یا ابزارهای دیگر مشابه استفاده کرده اید، برخی از این ابزارها بصورت درونی در خود مرورگر ها وجود دارند و برخی نیز همانند فایرباگ افزونه ای جداگانه هستند، یکی از پروژه های زیبای شرکت موزیلا ابزار Firebug Lite می باشد که نمونه ساده ای از فایر باگ می باشد با این تفاوت که بصورت یک فایل جاوااسکریپت در تمامی مرورگرها قابل دسترس است.

برای استفاده تنها کافی است کد زیر را در بخش head صفحه مورد نظر خود قرار دهیم و ابزاری کوچک و قوی برای بررسی صفحه خود داشته باشیم.


<script type="text/javascript" src="https://getfirebug.com/firebug-lite.js"></script>

البته باید توجه داشته باشیم که پس از اتمام کار لینک کد فوق را حذف کنیم.
روش دیگری نیز برای استفاه وجود دارد که با استفاده از Bookmark کردن لینک زیر می توانید در هر صفحه دلخواه فایرباگ لایت را استفاه کنید.


javascript:(function(F,i,r,e,b,u,g,L,I,T,E){if(F.getElementById(b))return;E=F[i+'NS']&&F.documentElement.namespaceURI;E=E?F[i+'NS'](E,'script'):F[i]('script');E[r]('id',b);E[r]('src',I+g+T);E[r](b,u);(F[e]('head')[0]||F[e]('body')[0]).appendChild(E);E=new%20Image;E[r]('src',I+L);})(document,'createElement','setAttribute','getElementsByTagName','FirebugLite','4','firebug-lite.js','releases/lite/latest/skin/xp/sprite.png','https://getfirebug.com/','#startOpened');