بی شک Sublime Text 3 یکی از بهترین ویرایشگر های موجود است، با وجود اینکه در ابتدا بسیار ساده تمیز می نماید ولی با داشتن ویژگی های فوق العاده درون خود و پلاگین ها و اسنیپت های (snippet) بسیار ابزار قدرتمندی برای شما خواهد بود.
مطالب و مقالات زیادی به زبان انگلیسی برای استفاده از این ویرایشگر وجود دارد ولی به شخصه نمونه های فارسی اندکی مشاهده کرده ام، در اینجا برخی از ویژگی های جالب و کاربری سابلیم را باهم مرور می کنیم، همچنین به معرفی چند پلاگین ساده و کاربردی می پردازیم.

در آغاز: اگر تا حالا با سابلیم آشنا نبودین، باهاش کار نکردیم، اگر کسی هستین که به کدهاتون اهمیت میدین توصیه می کنم همین الا برید و سابلیم ۳ رو دانلود کنید و استفاده کنید. از اینجا

فهرست

ویژگی ها

پالت فرامین (Command Palette)

کلید میانبر: ctrl + shift + p
این پالت به شما این امکان را می دهد که تقریبا به تمامی تنظیمات سابلیم دستری داشته باشید، اجرای فرامین پکیج ها، تغییر سینتکس (زبان) تب فعلی، کنترل پروژه های سابلیم و بسیار بسیار چیز دیگر
برای مثال می توانید سینتکس نمایش فایل فعلی در را تغییر دهید.
Sublime Text 3 Command Palette

تغییر فایل(File Switching)

کلید میانبر: ctrl + p
سابلیم روشی واقعا سریع برای دستیابی به فایل در اختیار شما قرار می دهد، دیگر نیازی به اسکرول میان فولدر ها یا نوار جانبی برنامه نداری تنها کلید ctrl + p را بفشارید و بخشی از نام فایل خود را وارد کنید، سابلیم خود لیستی از تمامی فایل های موجود در دایرکتوری باز شده را به شما نمایش می دهد و شما با وارد کردن بخشی از نام فایل مورد نطر می توانید آن را انتخاب کنید.
![Sublime Text 3 File Switching](/content/images/sublime-file swiching.jpg)

پرش یه نماد(Goto Symbols)

کلید میانبر: ctrl + r
وقتی شما حجم زیادی از توابع را درون یک فایل دارید، پیدا کردن یک تابع کار دشواری به نظر می رسد، یا نیازمند استفاده از جست جوی برنامه است ولی سابلیم راه ساده تری برای این کار دارد. تنها کافی است ctrl + r را بفشارید و نام تابع خود را بنویسید، سابلیم لیستی از توابع متناسب درون فایل را نمایش می دهد.
Sublime Text 3 Goto Symbols

تغییر دسته جمعی(Multi-Edit)

کلید میانبر: ctrl + click
به نظر نویسنده منبع اول، این ویژگی بهترین ویژگی سابلیم است.
اگر معتاد استفاده از این ویژگی شوید دیگر تغییر ویرایشگر برای شما کمی سخت خواهد بود. این ویژگی به شما این امکان را میدهد تا بخش های مختلف کد را یک جا تغییر دهید، کنترل را نگه دارید و مکان های مورد نظر کلیک کرده و شروع به نوشتن کنید. برای استفاده از این ویژگی چند راه دیگر نیز وجود دارد:

  • command + ctrl + g: انتخاب تمام تکرار های کمله حاضر (در مکینتاش)
  • ctrl + shift + l: با انتخاب چند سطر و فشردن این میانبر میتوانید تمام سطر های انتخاب شده را یکجا تغییر دهید.
  • ctrl + d: انتخاب کلمه فعلی و کلمات مشابه بعدی در دفعات بعد
  • ctrl + click: هر مکانی که کلیک کنید اشاره گری برای تغییر دسته جمعی ایجاد می شود
  • ctrl + shift + f و alt + enter : پیدا کردن یک لغت در فایل و انتخاب تمام تکرار های آن
    Sublime Text 3 Multi-Edit

اسنیپت ها(Snippets)

اسنیپت ها یکی دیگر از ویژگی های خوب سابلیم هستند،اسنیپت ها به شما این امکان را می دهند تا با تعریف قواعد کوتاه بتوانید به کدهای مورد نظر خود برسید، برای مثال یکی از اسنیپت های موجود در خود سابلیم lorem است، شما تنها با نوشتن کلمه lorem و سپس فشردن کلید tab می توانید متن کامل lorem ipsum ... را داشته باشید.
شما می توانید از اسنیپت های موجود در خود سابلیم استفاده کنید یا اسنیپت های شخصی خود را بسازید یا پکیج های مختلف موجود را نصب کنید.
Sublime Text 3 Snippet
Sublime Text 3 Snippet Tab


ساخت اسنیپت جدید

Sublime Text 3 New Snippet
برای ساخت یک اسنیپت جدید منوی Tools > New Snippet را انتخاب کنید، فایلی جدید با محتوایی مشابه کد زیر باز می شود که در شالوده اصلی یک اسنیپت است.

<snippet>
	<content><![CDATA[
Hello, ${1:this} is a ${2:snippet}.
]]></content>
	<! -- Optional: Set a tabTrigger to define how to trigger the snippet -->
	<! -- <tabTrigger>hello</tabTrigger> -->
	<! -- Optional: Set a scope to limit where the snippet will trigger -->
	<! -- <scope>source.python</scope> -->
</snippet>

آنچه درون کد <content><![CDATA[ و ]]></content> نوشته می شود همان کد مورد نظر ماست که می خواهیم آن را سریع تر وارد کنیم، درون این کد می توانیم متغییر هایی تعریف کنیم، این متغییر ها مکان هایی هستن که پس از الحاق این محتوا به فایل ما ممکن است تغییر کنند، برای مثال در کد زیر که نمونه اسنیپتی برای ساخت یک تابع در PHP است، نام تابع می تواند متغییر باشد.

<snippet>
	<content><![CDATA[
function $1() {

}
]]></content>
	<! -- Optional: Set a tabTrigger to define how to trigger the snippet -->
	<tabTrigger>php_func</tabTrigger>
	<! -- Optional: Set a scope to limit where the snippet will trigger -->
	<scope>source.php</scope>
</snippet>

همانطور که می بینید متغییر های درون اسنیپت ها با $ مشخص می شوند و عدد جلوی آنها مشخص کننده شماره متغییر است، این شماره ها به به نوعی ترتیب وارد کردن مقدار این متغییر های می باشد، زیرا هنگامی که سابلیم این اسنیپت را برای شما ایجاد می کنید شما با فشردن کلید tab، می توانید اشاره گر متن را به ترتیب میان این متغییر ها بچرخانید. همچنین می توانید مقدار پیش فرضی برای متغییر های در نظر بگیرید، برای نمونه در مثال فوق می توان بجای $1 عبارت ${1:name} را نوشت که در آن name مقدار پیش فرض متغییر است.

همچنین درون این اسنیپت دو تگ اختیاری دیگر نیز وجود دارد که می توانید آن ها را نیز تکمیل کنید، تگ اول tabTrigger است، که مشخص کننده عبارت کلیدی برای اسنیپت شماست که پس از دخیره اسنیپت می توانید با وارد کردن آن در فایل مورد نظر و فشردن کلید tab اسنیپت خود را فراخوانی کنید و محتوای اصلی اسنیپت را جای گزین این کلید کنید.
تگ دوم هم scope است که مشخص می کند اسنیپت شما درون کدام فایل ها قابل اجراست، اگر مقدار این تگ وارد نشود اسنیپت درون تمامی فایل ها قابل دسترس است، در نمونه نوشته شده در فوق اسنیپت تنها درون فایل هایی که سینتکس php دارند در دسترس است.

پس از تکمیل فایل اسنیپت آن را با پسوند .sublime-snippet ذخیره کنید. (سابلیم خود بطور پیش فرض هنگام باز کردن پنجره ذخیره شما را به فولدر مخصوص اسنیپت ها میبرد.

همچنین برای آموزش ساخت اسنیپت می توانید به لینک مقابل سر بزنید: نحوه ساخت اسنیپت برای سابلیم


کلید های میانبر(Keyboard Shortcuts)

کلید های میانبر موجود در سابلیم یکی دیگر از نکات قوت این ویرایشگر هستند.
در اینجا می توانید لیست کاملی از میانبر های سابلیم مشاهده کنید: keyboard shortcuts article
همچنین درصورتی که این میانبر‌ها جوابگوی نیازهای شما نیستند می‌توانید میانبر‌های خود را بسازید. ساخت میانبر‌های در سابلیم بسیار ساده است، فرض کنید قصد ایجاد میانبری برای ذخیره تمامی تب‌های فعال دارید، برای این کار از منوی Preferences گزینه Key Bindings - User را انتخاب کرده و در تب باز شده عبارت زیر را اضافه کنید.

{ "keys": ["ctrl+alt+shift+s"], "command": "save_all" }

ctrl+alt+shift+s کلید میانبر و save_all نام اکشنی است که با این کلید میانبر اجرا می‌شود.

پروژه ها(Projects)

پروژه مشخص کننده بخش کاری شما در سابلیم است، دایرکتوری های درون یک پروژه در نوار جانبی سابلیم لیست می شوند و شما به راحتی می توانید به فایل ها مختلف دسترسی داشته باشید. با استفاده از پروژه های دیگر نیاز نخواهید داشت تا با مرورگرهای فایل خود پروژه را پیدا کرده و آن را به سابلیم درگ کنید تا محتویات آن را ویرایش کنید.
برای دخیره یک پروژه: در پالت فرمان دستور save project را تایپ کنید.
سوئیچ میان پروژه ها: alt + ctrl + p
Sublime Text 3 Projects

پکیج ها/ پلاگین ها

پکیج کنترل Package Control

یک پکیج منیجر کاملا لازم برای سابلیم. نصب این مدیر پکیج بهترین راه برای نصب پلاگین ها و پکیج های سابلیم است، با نصب و استفاده از این پکیج به راحتی می توانید پکیج ها و پلاگین های مورد نظر موجود در ریپوزیتوری خود سابلیم را نصب کنید.
برای نصب پکیج کنترل سری به سایت Package Control بزنید. در زیر راه ساده نصب این پکیج را می بینیم ولی در صورت بروز هر گونه خطا به راهنمای نصب خود سایت مراجعه کنید.
ابتدا از منوی View گزینه Show Console را انتخاب کنید۷ سپس بسته با ورژن سابلیم خود یکی از کد های زیر را درون کنسول کپی کنید و enter را بفشارید.
SublimeText3

import urllib.request,os; pf = 'Package Control.sublime-package'; ipp = sublime.installed_packages_path(); urllib.request.install_opener( urllib.request.build_opener( urllib.request.ProxyHandler()) ); open(os.path.join(ipp, pf), 'wb').write(urllib.request.urlopen( 'http://sublime.wbond.net/' + pf.replace(' ','%20')).read())

SublimeText2

import urllib.request,os; pf = 'Package Control.sublime-package'; ipp = sublime.installed_packages_path(); urllib.request.install_opener( urllib.request.build_opener( urllib.request.ProxyHandler()) ); open(os.path.join(ipp, pf), 'wb').write(urllib.request.urlopen( 'http://sublime.wbond.net/' + pf.replace(' ','%20')).read())

پس از نصب برای استفاده از آن درون پالت فرامین (ctrl + shift + p) عبارت install را بنویسید.
پکیج کنترل تمامی پکیج های موجود درون ریپوزیتوری را لود کرده و به شما نمایش می دهد با انتخاب هر کدام براحتی می توانید آن را نصب کنید.

Alignment

یک پلاگین ساده و کاربردی برای مرتب سازی کدها، شکل ظاهری کدها همواره یکی از مواردی است که تمامی برنامه نویسان به آن اهمیت بسیاری می دهند، برای استفاده از این پلاگین ساده تنها کدهای خود را انتخاب کنید و سپس میانبر ctrl + alt + a را بفشارید.
برای سیستم عامل مک از میانبر ctrl + comand + a استفاده کنید.
Sublime Text 3 Alignment
Sublime Text 3 Alignment

BracketHighlighter

این پلاگین بسته به موقعیت اشاره گر متن ابتدا و انتهای انواع مختلف براکت را نشان می دهد.
Sublime Text 3 BracketHighlighter

Colorpicker

انتخاب رنگ ها با استفاده از انتخاب کننده رنگ پیش فرض خود سیستم عامل.
Sublime Text 3 Colorpicker

Emmet

Emmet ابزاری است که بی شک سرعت کد نویسی شما را بالا می برد. شما می توانید کد های html خود را با سرعت هر چه تمام تر ایجاد کنید.
برای استفاده میانبر ctrl + alt + enter را بزنید و کد اِمت خود را بنویسید، با بسیار ساده تر درون فایل خود کد اِمت خود را بنویسید و کلید tab را بفشارید.
Sublime Text 3 Emmet
Sublime Text 3 Emmet
مستندات این ابزار را بخوانید و نگاهی به تکنیک های آن بیاندازید تا کاملا معتاد Emmet شوید.

Git

این پلاگین به شما این امکان را می دهد تا با ریپزیتوری های گیت خود ارتباط برقرار کنید.

SidebarEnhancements

وقتی روی نوار جانبی سابلیم کلیک راست می کنید تنها گزینه های محدودی وجود دارند، این پلاگین انتخاب های بسیاری به این منو می افزاید و دست شما را برای انجام تغییرات باز تر می کند
Sublime Text 3 SidebarEnhancements
Sublime Text 3 SidebarEnhancements

قالب ها/ تم ها

قالب های بسیار جذابی برای سابلیم وجود دارد که شما به راحتی می توانید با پکیج کنترل آن ها را نصب کنید.
قالب مورد نظر خود را با پکیج کنترل نصب کنید و سپس در بخش User Settings آن را فعال کنید. ( توجه کنید که برای اعمال تغییرات می بایست سابلیم را بسته و دوباره باز کنید)


// User/Preferences.sublime-settings { "theme": "Soda Light.sublime-theme" }
برخی از تم های محبوب:

Theme – Soda

که در دو نوع روشن و تیره در دسترس است:
Sublime Text 3 Theme – Soda
Sublime Text 3 Theme – Soda

Theme – Flatland

Sublime Text 3 Theme – Flatland

قالب های بیشتر

اینجا مطلبی بسیار عالی با عنوان Beautiful Themes for Sublime Text 3 توسط Abu Ashraf Masnun نوشته شده که قالب ها بسیار جذابی را معرفی کرده است.

رنگ بندی (Color Schemes)

علاوه بر تغییر قالب سابلیم شما می توانید رنگ بندی را نیز تغییر دهید، زیرا رنگ بندی چیزی مجزا از قالب ها است.
برای تغییر رنگ بندی به منوهای Preferences > Color Scheme رفته و یکی را انتخاب کنید.
مشاهده می کنید که تغییرات آنن اعمال می شوند، برای مشاهده لیستی از رنگ بندی های عالی می توانید موجود در دو لینک زیر سر بزنید.
Dayle Rees’s colour schemes - color sublime

تنظیمات

بخش تنظیمات سابلیم بطور دیوانه وار وسیع است و البته بسیار جالب، در سابلیم خبری از دکمه ها و فیلد ها و گزینه های مختلف برای تنظیم وجود ندارد، انچه شما در اختیار دارید یک فایل متنی است، شما می توانید تمامی تنظیمات خود را درون آن بنویسید.
برای دسترسی به تنظیمات کاربری در پالت فرمان (ctrl + shift + p) عبارت user را وارد کنید.
در زیر نمونه یک تنظیمات برای سابلیم آمده است.

// User/Preferences.sublime-settings
{
	"bold_folder_labels": true,
	"color_scheme": "Packages/Theme - Flatland/Flatland Monokai.tmTheme",
	"font_face": "Ubuntu Mono",
	"font_options": "subpixel_antialias",
	"font_size": 14,
	"highlight_line": true,
	"highlight_modified_tabs": true,
	"ignored_packages":
	[
	],
	"line_padding_bottom": 1,
	"line_padding_top": 1,
	"rulers":
	[
		80
	],
	"scroll_past_end": true,
	"tab_size": 4,
	"tab_completion": false,
	"theme": "Soda Light.sublime-theme",
	"translate_tabs_to_spaces": true,
	"trim_trailing_white_space_on_save": true,
	"vintage_start_in_command_mode": true,
	"word_wrap": true
}

در پایان

بطور قطع ویژگی ها و قابلیت های بسیاری در سابلیم وجود دارد که در این نوشته نیامده است، در صورتی که قابلیت های جالب دیگری نیز میدانید که به نظر شما می تواند پر کاربرد باشد با ما به اشتراک بگذارید.