سرویس ها و برنامه های بسیاری هستند که به شما این امکان را می دهند که از میزان رتبه سایت خود یا تعداد صفحات ایندکس شده سایت خود در موتور جست جو های مختلف آگاه شوید، ولی آیا تا به حال به این فکر کرده اید که این اطلاعات دقیقه چگونه کسب می شوند؟ و شما چگونه می توانید خود تعداد صفحات ایندکس شده سایت خود را در موتور جست جو ببینید؟
بطبع تنها مکانی که این اطلاعات نگه داری می شوند خود موتور جست جو ها هستند. یکی از ویژگی هایی که تمامی موتور جست جو های معتبر دنیا آن را ارائه می دهند، جست جو بر حسب آدرس سایت است، بدین صورت که شما علاوه بر مشخص کردن عبارت مورد جست جو نام سایت خود را نیز وارد می کنید تا جست جو درون آن سایت انجام شود و نتایجی که مربوط به آن هستند تنها نمایش داده شوند. روش استفاده از این امکان در Google, Yahoo, Bing و ... به این صورت است که پس از وارد کردن عبارت جست جو کلید واژه site: را نوشته و پس آدرس سایت مورد نظر را وارد می کنید.

عبارت site:farnabaz.4paye.ir
جست جو بر حسب آدرس سایت
اگر تا به حال دقت کرده باشید، موتور های جست جو هنگام نمایش نتیجه جست جو، تعداد نتایج حاصل از جست جو را نیز در بالای صفحه نمایش می دهند.
تعداد نتایج حاصل جست جوی گوگل

حال دو ویژگی فوق را با هم ادغام کنید، یعنی جست جو بر حسب سایت شما و مشاهده تعداد نتایح جست جو، این همان عددی است که ما دنبال آن بودیم، یعنی تعداد صفحاتی که موتور جست جو از یک سایت ایندکس کرده است.

تعداد صفحات ایندکس شده گوگل
تعداد صفحات ایندکس شده یاهو
تعداد صفحات ایندکس شده بینگ